Jelcz-Laskowice: Najcenniejsze zabytki, i warte odwiedzenia miejsca w Jelczu-Laskowicach
Data publikacji: 2025-01-28

Zdjęcie: jelcznacito.pl
Jelcz-Laskowice, choć kojarzony głównie z dynamicznym rozwojem przemysłowym i nowoczesną infrastrukturą, kryje w sobie wiele historycznych perełek, które warto poznać. Oto lista najcenniejszych zabytków miasta i jego okolic:
Reklama
1) Pałac na osiedlu Laskowice - Zabytkowy pałac wybudowany w 1886 roku otoczony malowniczym parkiem. Dawniej należał do rodziny von Saurma-Jeltsch, obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta i Gminy. Jego piękna elewacja i bogata historia przyciągają miłośników architektury i lokalnej historii.
2) Pałac na osiedlu Jelcz - Wzniesiony w XIX wieku w stylu neogotyckim, pałac ten był jedną z rezydencji rodu von Saurma-Jeltsch. Niestety, w czerwcu 2024 roku budynek uległ poważnemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Znajduje się on przy ul. Kukułczej, jednak nie jest on obecnie dostępny dla odwiedzających.




Reklama
Warte uwagi
Pozostałe obiekty warte odwiedzenia w naszym mieście to:
Izba Historii Marki Jelcz - Znajdują się tu wystawy przeznaczone dawnym zakładom działających na terenie miasta. Znajduje się przy ul. Inżynierskiej 3
Pomnik ofiar KL Gross Rosen - Pomnik znajduje się w części przemysłowej Jelcza-Laskowic (ul. Inżynierska). Poświęcono go więźniom zatrudnionym w czasie II wojny światowej, m.in. w zakładach F. Kruppa Berthawerk AG.
Dawny Folwark - znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta i Gminy, aktualnie trwają prace przywracające temu miejscu dawny blask.
Pierwszy Staw Jelczański - Staw Pierwszy Jelczański położony jest we wschodniej części Jelcza-Laskowic. W sezonie letnim funkcjonuje tutaj kąpielisko.
Ośrodek Edukacyjno-Historyczny Ogniwo - Dawny "GOK", budynek pochodzi z początków XX wieku. Dziś w wyremontowanym obiekcie przy ul. Witosa 71 znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Historyczny Ogniwo.
Bunkry - Miasto jest bogate w liczne zabytkowe punkty obronne, budowane w celu obrony pobliskich fabryk. Najwięcej bunkrów znajduje się w okolicy Pierwszego Stawu, jednak są one również ukryte na Osiedlu Fabrycznym oraz głębiej w lesie.
Poligon artyleryjski - Kompleks zaczyna się pod Jelczem i kończy prawie pod Brzegiem. W skład strzelnicy wchodziło wiele elementów, zaczynając od bunkrów obserwacyjnych, przez schrony, wieże obserwacyjne, magazyny, tory kolejki czy kulochwyt.
Jeżeli uważasz, że istnieje więcej miejsc w naszym mieście które są warte uwagi turystów, skontaktuj się z nami w zakładce kontakt lub w komentarzu na facebooku.
Reklama